A hőség ellen is lehet tenni.

2024.07.11.

Úgy néz ki, hogy marad a rendkívüli forróság.

Ez persze kedvez annak aki - szerencsés módon - a strandon töltheti a napját, de sok embert kínoz a hőség. Mindenkinek megvannak a maga trükkjei a forrósággal szemben, de tény, hogy a hőségriadóval telt hetek a legtöbbeket nagyon megviselik. Főleg az idősekre, a gyerekekre, valamint a szív-és érrendszeri megbetegedésekkel küzdőkre érdemes különösen odafigyelni, ugyanis szervezetüket fokozottan megviseli a nagy meleg.

A Villkerben kapható ventilátorok és párakapuk segítenek átvészelni a kánikulát.


Párakapu:

Nincs más dolgod, csak felszereled a kívánt helyre, rácsatlakoztatod a gyorscsatlakozóval a csapra, megnyitod, és már mehet is a hűsölés. Minden fúvókán külön állítható a nyomás, így olyan porlasztást tudsz beállítani magadnak, amilyet csak szeretnél.

1. Szellőztetés és árnyékolás Minden évben felhívják figyelmünket arra, hogy a lakás elsötétítése, valamint a kora reggeli szellőztetés lehet a legjobb választás a hőmérséklet alacsonyabban tartásának érdekében. A lakás fekvésétől függően, amint közeledik a hőség, sötétíts el, engedd le a redőnyt, vagy akár a sötétítő függöny is jó döntés lehet. Átmeneti, sürgősségi megoldásnak akár alufóliát is ragaszthatsz az ablakra, ami visszaveri a fényt. Természetesen nem ez a tökéletes megoldás, de amíg például időpontot tud adni a redőnyszerelő, addig ideális választás lehet. 

2. Páramentesítő készülék Ha a meleg magas páratartalommal társul, az kifejezetten kínzó tud lenni. Ezt megtapasztalhatjuk nyáron, amikor egy eső után is marad a forróság, de sokkal magasabb páratartalommal társítva. A lakásban tartózkodás során számos olyan tevékenységet végzünk, amelyek kapcsán nedvesség kerül a levegőbe. Ez ellen ideális lehet egy jó minőségű páramentesítő készülék, amely akár több liter vizet is képes kiszűrni egy nap alatt a levegőből. 

3. Tusolás, arcmosás, nedves törölköző Bár munkahelyen rendszerint nem tehetjük meg, hogy efféle megoldásokkal enyhítsük a forróság hátulütőit, de otthon mindenképpen megtehetjük. Ha időd és elfoglaltságod engedi, akkor tusolj le naponta többször is. A hideg víz helyett részesítsd előnyben a langyosat vagy a kellemesen meleget. Néha már egy arcmosás is sokat segíthet, ugyanis ha eltávolítod bőrödről az izzadságot, akkor könnyebben tud majd lélegezni, ez pedig kánikulában igazi áldás. A nyakba tett nedves törölköző szintén hasznosnak bizonyul, bár tény, hogy nem minden élethelyzetben engedhetjük meg ezt a luxust magunknak. 

4. Csapd be az agyad! Próbáltad már, hogy a nyári hőség idején téli fényképeket nézegetsz? Gondolj jégcsapokra, havas tájra, vagy idézd fel azt az emléket, amikor télen fagyoskodtál a mínusz tíz fokban. Az agyat ilyesmivel elég könnyű becsapni, próbáld ki, és meglátod!

5. Figyelj a hőszigetelésre! Igyekszel mindent megtenni azért, hogy kellemes legyen nyáron is a belső mikroklíma? Ha ennek mégsem érzed hatását, akkor könnyen lehet, az ingatlan hőszigetelésével van a baj. Egy hőkamerás átvizsgálás felhívhatja a figyelmet a hőhidakra és a szigetelés egyéb hiányosságaira. Nem csak a falakra érdemes fókuszálni, hanem az ablakokra, nyílászárókra is, ugyanis az ablakokon keresztül rengeteg meleg bejuthat a lakásba. 

6. Langyos, meleg innivalók Sokan azt hiszik, hogy a jégkásákkal és a jeges üdítőkkel tehetnek a legjobbat maguknak a melegben. Tény azonban, hogy a langyos, vagy akár a meleg italok jobb választásnak bizonyulnak, hiszen arra késztetik a testet, hogy hűtse magát. A citromos víz és a teafélék remek választásnak bizonyulnak. Ez utóbbiak akkor is megállják a helyüket, ha magaddal kívánod vinni az innivalót, hiszen a tea felmelegedés után is jóízűen fogyasztható. 

7. Könnyű étkezés A nyári forróság idején a legtöbben alig vagyunk éhesek. Ugyan a testsúlynak ez csak kedvez, de a közérzetnek már nem biztos, hogy annyira. Mivel melegben kevésbé vagyunk éhesek, ezért inkább válasszuk a könnyű ételeket. Akár egy zöldségleves is elegendő lehet, a saláták, gyümölcsök pedig igazi felfrissülésnek számítanak a melegben. 

8. Óvatosan a klímával! A klíma ma már a legtöbb otthonban és irodában megtalálható. Korántsem mindegy azonban, hogy milyen hőfokra állítjuk azt. A kinti hőmérséklettől való drasztikus eltérés akár megfázáshoz is vezethet. Ne feledkezzünk meg a rendszeres tisztításról sem, amivel pedig a fertőzéseknek vehetjük elejét. A klímát egyébként sokan kifejezetten azért nem szeretik, mert rendkívüli módon szárítja a levegőt. Ennek hátulütőit gyakran a kiszáradt szem kapcsán érezhetjük meg. Érdemes könnyű testápolót is magunknál tartani, ami a kéz számára hasznos lehet ilyenkor. Ha klímás irodában dolgozol, akkor a műkönny is jól jöhet, ruházatod megválasztásakor pedig ne csak a kinti kánikulára készülj, hanem arra is, hogy bent jól jöhet egy kis kardigán a túl alacsony hőfokra állított klíma mellett. 

9. Kerüld a közvetlen fúvásirányt! Klíma és ventilátor esetében is fontos, hogy ne közvetlenül érjen a levegőfúvás, ennek ugyanis könnyen nyak-és fülfájás lehet a vége. Inkább helyezd úgy a ventilátort, hogy annak kellemes hűvöse messzebbről érje testedet. Néha érdemes szellőztetni is egyet, friss oxigént engedni a helyiségbe. 

10. Folyadék, folyadék, folyadék! Ugyan az elfogyasztott italok hőmérsékletéről már szóltunk, de nem mehetünk el azok mennyisége és minősége mellett sem. Húsz testsúly kilogrammonként egy liter folyadék javasolt, ennek pedig legjobb forrása a tiszta víz. Ha nem vagy az ásványvizes palackok híve, akkor vízszűrő kancsóval, vagy akár csapra szerelhető vízszűrő berendezéssel is előállíthatod a tiszta vizet. A kávéval, energiaitalokkal és főleg az alkohollal érdemes nagyon óvatosnak lenned, sőt, a melegben ezeket célszerű teljesen kerülni. Az élénkítő teafélék remek választásnak bizonyulnak, de kipróbálhatod akár a matcha teát is, amely egész nap frissen tart. A cukros üdítőket szintén javasolt elkerülnöd, ezek ugyanis biztosan nem oltják szomjadat, ellenben a plusz kilók felkúszásáért igenis felelőssé tehetőek. A tapasztalatok azt mutatják, hogy súlytöbblettel nehezebben lehet bírni a meleget is, ezért törekedj a normál testsúly elérésére, s ennél fogva életminőséged javítására.

Forrás: https://unipatika.hu/magazin/cikkek/10-tuti-tipp-nyari-hoseg-ellen-patika-magazin