2025.01.03
A vízkereszt sokféle szokást tartogat a keresztények számára. Némelyik hagyomány már eltűnt a mindennapokból, már csak a történelem könyvek és az ünnepek.center cikkei idézik fel, néhány pedig még ma is él és velünk van. A karácsonyfa lebontása az egyik még ma is tartott szokás, ami kötődik a vízkereszt ünnephez.
A karácsonyfa a karácsony egyik legfontosabb jelképe, amely így központi szerepet is kap a keresztény szokásokat tartó országok otthonaiban. Magyarországon családonként is változik, hogy mikor kerül a kijelölt helyére: december 23-án, vagy 23-ról 24-re virradóra, amíg a gyerekek alszanak, esetleg december 24-én az egész család együtt díszít, de legkésőbb december 24-én szenteste már állnak a fák a magyar otthonokban.
Mi a helyzet a lebontással? Mikor kell a karácsonyfát leszedni? Mindenképpen meg kell várni vele vízkeresztet?
A kevésbé vallásos keresztényeknél vagy vallási előírásokat egyáltalán nem követő családoknál a karácsonyfa lebontása nem teljesen egyértelmű, hogy mikor történjen meg, ezért gyakran családonként is változhat a leszedés időpontja. Magyarországon a legtöbben megvárják a januárt a díszek elcsomagolásával, de már 1-1 kósza kidobott fenyő megjelenik az utcákon újév előtt is.
Az USA-ban az emberek többsége már december 26-án este le is bontja a karácsonyfát, hiszen a karácsonyi ünnepnek vége, így a karácsonyfa, és a díszek is fölöslegessé válnak a házban. Mi, magyarok ebben szerencsésebbek vagyunk, mert szokásaink miatt tovább gyönyörködhetünk a karácsonyfa szépségében. Magyarországon a legtöbben január folyamán szedik le a karácsonyfadíszeket, ám ha rabul ejt a karácsonyfa csillogása, akkor nyugodtan megtarthatod a szokások ellenére akár egész januárban is, ez tőled függ, illetve a karácsonyfádtól, hogy mennyire árasztja el elszáradt tűlevelekkel az otthonodat.
Ám jól vigyázz, ha hiszel a babonákban, akkor vízkereszt előtt semmiképpen sem érdemes lebontanod a karácsonyfát. A babona szerint a karácsonyfa korai leszedése rossz ómen és balszerencsét hozhat rád. A karácsonyfa kései lebontásához is kötődik babona: a népi hitvilág szerint, ha a karácsonyfa vízkereszt után is áll, akkor további 1 évig fog állni az otthonodban akkor is, ha már elszáradt.
Ha betartod a keresztény hagyományokat, akkor a fenyőtől január 6.-án, vagyis vízkereszt napján búcsúzol el. Ez a szokás egy újabbnak számít a vízkereszt szokások, népszokások között, mert a karácsonyfa-állítás története is csupán a közelmúltig – a 19. század közepéig – nyúlik vissza.
A keresztény liturgia szerint, a minden évben azonos dátumra eső vízkereszt napja egy választóvonal a téli ünnepeken belül. Ezen a napon lezárulnak a karácsonyi ünnepkör és elkezdődik egy másik téli ünnep, amely már egy várakozás a tavaszra. A farsangi időszak elhozza a tél temetését, egyben magával hozza, hogy a karácsonyfától is újabb 351 napra el kell búcsúznunk.
Forrás: https://unnepek.center/karacsonyfa-lebontasa-vizkereszt/